אדמנדא

אדמנדא

צריכה אחראית של ירקות מקומיים מכפר מנדא

 

ההסבר כתוב כולו בלשון נקבה, אבל מתייחס לזכרים במידה שווה

 אדמנדא הוא פרויקט שמתעסק בלקיחת אחריות על צריכת המזון ועל גידול או ייצור המזון. אם החלטת שאת רוצה לבדוק את התזונה שלך ואת ההשלכות הסביבתיות, החברתיות, הכלכליות והבריאותיות שלה, את מוזמנת להצטרף למסע של חשיבה ועשייה.

 אנחנו קבוצה של משפחות שקונות ירקות אחת לשבוע מחקלאי בשם עלי חלאילי מכפר מנדא.

 האם זו חקלאות אורגנית?

"אורגני" הוא תו תקן. אנחנו בחרנו לקיים מערכת יחסים אחרת עם החקלאי שמגדל את המזון שלנו. במקום לדרוש שיעמוד בתקנות ויקבל חותמת "כשרות" אורגנית, אנחנו רוצים לקיים יחסים מבוססי אמון ושקיפות. עלי מספק לנו מידע באופן חופשי, אנחנו מבקרים בשדה שלו מידי פעם ושואלים שאלות שמטרידות אותנו. אנחנו לא אנשי מקצוע בתחום החקלאות ולא "מכשירים" אף חקלאי. הצטרפות לאדמנדא דורשת לבדוק מה חשוב לך בירקות שלך ולשאול את השאלות (אותנו ואת עלי).

 אז איזו מן חקלאות זו?

השדה של עלי (ונדמה לי שזה מייצג את החקלאות בכפר מנדא) רחוק מלהיות שטח גידול קונבנציונאלי. שורות הירקות מגוונות: שתיים של כרוב לבן, אחת של סגול, שלוש שורות שומר, שתי שורות חסה וכך הלאה. בקיץ אלו עגבניה, מלפפון, פלפל, תירס, במיה וכל יתר ירקות הקיץ. עלי לא מרסס את השטח נגד עשבייה והחל מינואר 2010 לא מרסס נגד מזיקים. הוא מדשן את הקרקע בזבל פרות מרפת סמוכה.

עלי החליט להקצות כ-12 דונם לגידול ללא ריסוסים כל השנה. מבחינתנו, זהו מהלך מרגש, כיוון שבזכות הקשר שיצרנו עם חקלאי וכוח הקנייה שיצר ביקוש לירקות הטובים שלו, יהיה שטח אדמה שיגאל מעתיד מר של זיהום בריסוסים נגד מזיקים.

את השדות עלי מדשן כבר כמה שנים בזבל פרות. לקומפוסט לא היה תקציב. כעת הוא מכין את הקומפוסט של עצמו מזבל אורגני שהוא אוסף מירקנייה (חיסבה) בכפר.

 מה החלק שלנו בכל העניין?

צריכה אחראית של ירקות, תוך דאגה לאדם שמאחוריהם, לאדמה שתחתם ולגוף שלנו. התשלום על הירקות ניתן חודש מראש והשאיפה היא, שנגיע לעונה מראש. אנחנו מחלקים את הסיכון בינינו לבין החקלאי. אם הירקות נפגעו מהברד, אנחנו קולטים ירקות קצת פחות יפים באותו שבוע (באותו מחיר). מחיר קבוע כל העונה הוא הדאגה של החקלאי לרווחתנו. כאמור, אנחנו מפתחים מערכות יחסים מבוססות אמון ולא יחסי יצרן-צרכן מקובלים.

 איך זה עובד בפועל?

פעם בשבוע, ביום שני, נוסעת משפחה אחת (יש תורנות מסודרת) לקחת את הירקות שהזמנו מעלי בכפר מנדא. הירקות מובלים לכרמיאל (לבית של עדיאל וליאת, לעת עתה). מי שהביא את הירקות, אחראי גם על חלוקתם לפי משפחות (בהתאם להזמנה שנמצאת על המחשב של ליאת) באותו יום. כל המשפחות שמצטרפות, מתחייבות לאסוף את הירקות שלהן עוד באותו יום (אין לנו לא מחסן ולא מקרר, שבהם אפשר לשמור). היה וקרה משהו שמנע ממך לאסוף את הירקות – יש להודיע על כך ולתאם מועד אחר.

בכל שבוע אפשר לעדכן את ההזמנה דרך אתר האינטרנט. אפשר להזמין מה שרוצים מתוך מה שיש כרגע בשדה. אין מחוייבות לכמות מינימלית. אנחנו מבקשים לנסות ולהתייצב על הזמנה פחות או יותר קבועה בכמויות, כדי שעלי יוכל לתכנן מה וכמה לשמור לנו (את רב הירקות הוא עדיין מוכר לירקנים ולסוחרים) והוא לא יתקע עם עודפים שצריך לזרוק.

טופס ההזמנה מתעדכן ביום חמישי בבוקר ואפשר לראות בו את המגוון והמחירים. את ההזמנה ניתן לבצע מיום חמישי בצהריים ועד יום ראשון בשעה 12:00.

 כמה ואיך משלמים?

אם הגעת עד כאן ואת מעוניינת להצטרף – דברו איתנו. צריך להודיע לפני שמתחילים להזמין, כדי לוודא שההתנהלות ברורה לכל הצדדים.

התשלום מתבצע בשיטה של קרדיט. אחת לחודש מופקד סכום של כסף, שיכסה לפחות חודש (4 עד 5 שבועות) של צריכת הירקות המשפחתית שלך. המלצתי היא להוסיף על הסכום הזה עוד כ-20%-30% לטובת הגדלה של ההזמנה בשל ירקות חדשים שיבשילו, או מכל סיבה אחרת. כל סכום שיישאר בעודף בסוף כל חודש, יכנס לקרדיט של החודש הבא (או יוחזר, כמובן). כאשר נגמר הכסף העומד לזכותך, אין אפשרות להמשיך להזמין ירקות.

בנוסף לתשלום על הירקות, נגבים 4 ₪ לשבוע, עבור ההסעה של הירקות מכפר מנדא. מי שהביא את הירקות מזוכה ב-4 ₪ כפול מספר המשפחות ששילמו.

 

יש לך עוד שאלות?

כדאי לשאול לפני שאת מצטרפת ולחסוך אי הבנות.


 איך להצטרף?

לפני שאפשר להתחיל להזמין ירקות - יש ליצור קשר:

ליאת טאוב

058-4021002

liat@tafrit.org


לטופס הזמנת הירקות

מידע ותמונות של ירקות:

בעג'יר