ט"ו בשבת חג לאילנות הארץ

פורסם: 11 בינו׳ 2011, 14:47 על ידי: liat taub
מכתב שקיבלתי לא מזמן במייל וחשבתי שיהיה מעניין לכולן/ם:
שלום,

מזה מספר שנים בט"ו בשבת אני משתגעת מייבוא וקנייה המוני של פירות מיובשים מחו"ל. במשך 15 שנה עבדתי במשרד החקלאות ושם אוהבים לכנות ט"ו בשבת "חג החקלאות" והשר שולח ברכה לכל העובדים. בשנים טובות, יצאנו כקבוצה לנטיעת עצים  - לדעתי תמיד מבורך. בשנת שמיטה קבלנו עציץ נוי. ובשנה שעברה צלחת (תוצרת סין כמובן, אבל לפחות רב-שימושי) מלא פירות מיובשים אומללים, הכל תוצרת חו"ל חוץ מהתמרים (האסורים ביבוא עם חרצנים). אפילו לא פתחתי את הפלסטיק מרוב אכזבה - ישר לנזקקים. מה זה כואב לי הלב. כל הסיפור של פירות מיובשים היה בגלל שיהודים בגולה לא יכלו להשיג פרי טרי מהארץ לכן הסתפקו ביבש אבל מהארץ!!! לפחות נסו. כל שנות ילדותי בבתי ספר יהודיים בארצות הברית סבלנו מדי שנה בפרי מיובש שהביאו מהארץ והגישו לנו בשיא הציונות שקראנו לווקסר" - היום אני מזהה אותו כחרוב ושהוא טרי וטוב, הדבש נוזל מבפנים, תענוג.

עולה ארצה ופה דווקא מציפים אותנו בייבוא, לרוב ירוד, בחג לאילנות ישראל. אין ערך לאכול יבש בט"ו בשבת. המטרה היא לחגוג את ראש השנה לאילנות ועצי פרי של ישראל! והיום שאפשר לאכול גם יבש וגם פרי טרי משך כל השנה אין סיבה שבעולם לאכול יבש מכל העולם וזה עיוות, ובניגוד מוחלט לרוח החג. חג החקלאות, אכן? איפה גאוה לאומית, אהבת הארץ, תמיכה בייצור מקומי, ערכי איכות הסביבה וקיימות?

אז לפני שנה שלחתי הודעת מחאה לעובדי האגף שלי, ולא מעט ענו בהסכמה. לפני ט"ו בשבת השנה , הייתי מאד רוצה להיות חלק מקריאה ציבורית נגד תופעת קניית פירות מיובשים תוצרת חו"ל - הרבה מתורכיה שיודעים כמה שאוהבים אותנו. גם לאסור גופי הציבור מלתת אותם כשי לחג לעובדים. בושה. בואו באמת נעודד את חקלאי הארץ ומגדלי התמרים ושקדים, יצרני הצימוקים ועוד. חשבתי לפנות לאנשי ציבור כמוכם, שר החקלאות, מועצת הצמחים להוביל קמפיין בתקשורת - הפרסום ברדיו עובד - ניתן כשיר רקע "תוצרת הארץ" של אריק אינשטיין. אני פרי ישראלי וזה הבית שלי. חבק 'ת'עץ. אולי הכי טוב, זול, מהר, בעל השפעה על דעת הציבור: קמפיין באינטרנט - פייסבוק או משהו. מה אתם אומרים? אפשר לרוץ עם זה?

באהבת הארץ,

מליסה מילגרם
קיבוץ גזר
054-7932493
עובדת בחווה אורגנית המחלקת תוצרת טרייה ישר מהמגדל ללקוח בשיטת "חקלאות בשיתוף הקהילה" - חב"ק chubeza.comComments